Yazar: pntyzlm 21 Aralık 2022

Dalgıç Pompa Ne Kadar Basınçta Su Basmalıdır?

Dalgıç pompa, su çekme işlemleri sırasında kullanılan temel malzemelerden biridir. Gövdesine monte edilen motorla birlikte çalışan ürün, bu bağlamda sıvı teması geçirmeyecek özelliklerle donatılmış durumdadır. Böylelikle herhangi bir şekilde sıvı teması nedeniyle kısa devre gibi durumlar oluşmamaktadır. Hasarlardan dolayı yıpranmaması için koruyucu yağ ile donatılan dalgıç pompa, genellikle su temin edilmesi gereken alanlarda kullanılmaktadır.

Yağmurlama adı verilen teknikler, süs havuzları, fıskiyeler, tüneller veya derin kuyularda da kullanılabilen dalgıç pompalar, bu bağlamda özelliklerine göre ayrılmaktadır. Motor gücüne göre çeşitlere ayrılan dalgıç pompaların su çekme kapasiteleri ve ne kadar basınçta çalıştığı gibi özellikleri farklılık gösterebilmektedir.

Dalgıç pompa ne kadar basınçta su basmalıdır? Sorusunu cevaplayabilmek için dalgıç pompanın nerede ve ne amaçla kullanılacağının bilinmesi gerekmektedir. Su çıkarılacak olan yerde ihtiyaç duyulacak olan dalgıç pompanın ne kadar güce sahip olması gerektiği gibi durumlarda mutlaka uzman desteği alınmalıdır. Bazı durumlarda ideal basınç seviyesi gerekirken bazen ise maksimum güce sahip dalgıç pompalar gerekli olabilmektedir. Sondaj firmaları, bu konuda profesyonel destek vererek, gerekli malzemenin tedariğini de sağlamaktadır.

Dalgıç Pompa Seçerken Yapılan Hatalar

Dalgıç pompa seçimi, süreci etkileyen faktörlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Kuyunun derinliğinin hesaplanması ya da buna benzer durumların dikkate alınması son derece titizlik isteyen bir süreci kapsamaktadır. Dalgıç pompa seçerken yapılan hatalar arasında öne çıkan bir unsur, yanlış ürün seçimidir. Yanlış ürün seçimi, süreci tamamen olumsuz etkilemesinin yanı sıra maddi kayıpların oluşmasına da zemin hazırlamaktadır.

Statik veya dinamik su seviyelerinin iyi tespit edilmemesi de yapılan hatalar arasında öne çıkmaktadır. Suyun miktarı ve sahip olduğu seviyesi, pompanın konumlandırıldığı yerden su basılabilmesi için son derece önem arz etmektedir. Öte yandan mevsime göre değişen su seviyesi de bu süreçte hesaba katılmalıdır. Dalgıç pompa, sıvıdan her ne kadar etkilenmemesi için özel tasarıma sahip olsa da su yükselmesi gibi durumlarda olası mağduriyetlerin önlenmesi açısından gereken önlemler alınmalıdır.

Dalgıç Pompa Ne Zaman Kullanılır?

Dalgıç pompalar, su temin edilmesi gereken her türlü alanlarda aktif bir şekilde kullanılabilmektedir. Bu alanlar değişiklik göstermekle birlikte sulama sistemleri, ısı pompası uygulamasındaki suyun basınçlandırılması, süs havuzu, fıskiye veya kuyuları kapsamaktadır. Bunun yanı sıra tünellerde veya yer altı suyunun tespiti sırasında da kullanılabilen dalgıç pompalar, sağlam gövdeleri ve uzun ömürlü yapılarıyla kolay bir kullanım sunmaktadır. Dalgıç pompa kullanım zamanı, bu alanda uzman kişiler tarafından belirlenmektedir. Bu anlamda sektörde birçok hizmet veren firma bulunmaktadır. Yanlış yerde veya hatalı şekilde çalıştırılan dalgıç pompalar, ilerleyen dönemlerde maddi kayıpların yaşanmasına neden olabilmektedir.

Dalgıç Pompa Kaç Metreden Su Çeker?

Dalgıç pompaların kaç metreden su çektiği, ürünün sahip olduğu özelliğine bağlı olarak değişmektedir. 1 hp güçten başlayarak kademeli şekilde artış gösteren dalgıç pompalar en az 50 metre derinlikten su çekebilmektedir. 100, 150 ve 200 metreye kadar su çekebilme özelliğine sahip olan dalgıç pompaların hangisinin tercih edilmesi gerektiği gibi durumlar, bu alanda uzman firmalar tarafından belirlenmektedir.

Toprak altından su çekimi işlemlerindeki yanlış malzeme seçimi gibi hatalar, maddi sonuçlar doğurabilmektedir.  Bu nedenle alanında uzman firmaların tercih edilmesi, sürecin güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir. Örneğin 50 metrelik bir yerden su çekilecekse 7,5 hp dalgıç pompa seçimi gereksiz bir tercih olacaktır. Yüksek güce sahip dalgıç pompalar, yüksek elektrik harcayacağı için verimi düşürecektir. Bundan ötürü şartlara uygun ve ideal seçimin yapılacağı ürünler tercih edilmelidir.