Yazar: pntyzlm 5 Mart 2021

Keson Kuyu Nasıl Açılır?

 

Keson kuyu 5 metreye kadar jcb kepçe yada excavatorlerle açılabilir. 5 metreden sonrası elle açılmak zorundadır. elle açma sert zeminde aylar sürebilir. keson kuyu ruhsatıyla elektrik almak zor olup sondaj açtırmak daha mantıklı bir yatırımdır.

Sondaj nasıl yapılır animasyon bu konuyu animasyonlu şekilde anlatmak gerekirse ilk baş temelinden başlayalim. sondaj açmak için gerekenler; Sondaj makinesi, sondaj kompresörü, sondaj tijleri, sondaj borusu, sondaj köpüğü, sondaj açma matkabi, sondaj çekici, sondaj pimaşı

Sırasıyla..

1. Sondaj Makinası olmadan olmayacak bu makine sondaj açılacak konumun tam üzerine yanaştırılmalıdır. bunu yanaşabilmesi için 45m2 alan gerekmektedir.

2. Sondaj Komrepsörü bu makine ise sondaj makinasına bağlanarak sistemin çalışmasını sağlamakla yükümlüdür.

3. Sondaj tijleri sondaj makinasının delme ekipmanını döndürme haraketi ve havayı en alta tabancayı çalıştırmak için iletimi sağalayan borulardır.

4. sondaj borusu ise özel pvc yada demir borulardır bu borula sondajın sonunda kuyunun tabanına kadar indirilmek üzer hazır bekletilir. ve ödemeler sondajin techiz borununun indiği metre kadar hesaplanır.

5. Genel bilgi olarak sondaj köpüğü sondajı açarken kilit noktalardan biridir sondaj köpüğü kuyunun içinde kırılan malzemenın yukarıya yoğun bir şekilde çıkmasını sağlamaktadır. sondaj açma matkabı yada sondaj tabancası çekici ise sondaj kuyusunun en altında kompresörun bastığı hava ile çalışır.