Yazar: pntyzlm 10 Ekim 2022

Dalgıç Pompa Nerelerde Kullanılır?

Dalgıç pompalar, pompa kavitasyonunu önleyen tasarımı sayesinde günümüzde en sık tercih edilen pompa türlerinin başında yer almaktadır. Doğrudan işlenecek sıvının içerisine yerleştirilmesi, diğer pompa türlerinden en büyük farkıdır. Avantajlı kullanımı sayesinde birçok kişinin ilgisini çekmeyi başaran bu ürünler hakkında en sık merak edilen sorulardan biri ise “dalgıç pompa nerelerde kullanılır?” olmaktadır.

Dalgıç pompaların kullanım alanları oldukça kapsamlıdır. İstenen işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için dikkat edilmesi gereken nokta ise dalgıç pompa özellikleri ve güç kapasitesidir. Dalgıç pompa kullanımı için uygun olan alanlar ise kısaca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Derin kuyulardan su çıkarılması,
 • Sprinkler sistem olarak da bilinen yağmurlama sistemlerinin kullanılabilmesi,
 • Küçük çaptaki keson kuyulardan su çıkarılması,
 • Isı pompası kullanılan yerlerdeki temiz ya da az kirli sulara basınç verilmesi,
 • Tünel açma işlemleri sırasında sıvılar ve çamurun tahliye edilmesi,
 • Yeraltı su kaynaklarının ve su seviyelerinin tespit edilmesi,
 • Süs havuzları ve fıskiyelerde su devrinin sağlanması,
 • Sulama sistemlerinin çalışması için sıvı iletiminin sağlanması,
 • İhtiyaç duyulan tüm alanlara su temin edilebilmesidir.

Dalgıç pompa kullanımı, her geçen gün daha büyük bir popülarite kazanmaktadır. Ancak istenen etkinin sağlanabilmesi için dalgıç pompa seçimi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bu sayede en verimli su sondajı elde edilmiş olacaktır.

Dalgıç Pompa Kaç Metreden Su Çeker?

Dalgıç pompaların su çekme gücü, ürün seçimine ve özelliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 1 HP güce sahip olan pompalar, genel olarak 0-50 metreden su çekme özelliğine sahiptir. 2 HP dalgıç pompaları ise 0-100 metre derinlikten su çekebilmektedir. Yani dalgıç pompaların kaç metreden su çekeceği, ürünün sahip olduğu HP değeri ile doğrudan alakalıdır.

HP değeri, Horse Power sözcüklerinin baş harflerinden meydana gelen evrensel bir kısaltmadır. Dilimizdeki karşılığı ise beygir gücü anlamına gelmektedir. Dalgıç pompa satın almadan öncesinde kaç metre derinlikten su çekileceğini belirlemek, pompanın kaç HP güce sahip olması gerektiğini netleştirmek adına oldukça önem taşımaktadır.

Dalgıç Pompa Nasıl Kullanılır?

Dalgıç pompaların motorları, doğrudan pompa gövdesinin üzerine monte edilmektedir. Bu sayede pompa, tamamen işlenecek sıvının içinde kalacak şekilde yerleştirilebilmektedir. Bu nedenle motorun çevresi sıvı geçirmeyecek şekilde muhafaza edilmektedir. Aynı zamanda yağ kullanımı da motor içine sıvı girmesini önlemektedir.

Dalgıç pompalarda kısa devre yapma ve benzeri sorunların oluşmaması için tüm bağlantı noktalarının izole edilmesi gerekmektedir. Bu sayede sıvı ve hava girişini önlemek mümkün hale gelmektedir. Yapılan izolasyonun kaliteli ve profesyonel olması, pompanın ömrünü doğrudan etkilemektedir.

Dalgıç pompaların sahip olduğu sızdırmaz motor, pompa gövdesinde konumlanmış olan pervanenin dönüş yapmasını sağlamaktadır. Bu pervane, sıvı basıncının artmasını böylece tahliyenin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Böylece sıvının tamamen istenen noktaya ulaştırılması mümkün olmaktadır.

Dalgıç Pompa Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dalgıç pompa seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken 4 temel özellik bulunmaktadır. Bu özellikler, kısaca şu şekilde açıklanabilmektedir:

 • İşlenecek Sıvının Özellikleri: Dalgıç pompalar, temiz ve kirli sular için farklı tasarımlarla üretilmektedir. Bu nedenle pompa almadan öncesinde ilk olarak suyun durumu doğru bir şekilde analiz edilmelidir. Temiz su için kullanılacak olan pompalar, dar gözeneklere sahiptir. Kirli su pompaları ise daha geniş gözeneklere, basma ve çekme haznesine sahiptir. Bu nedenle daha yüksek bir çalışma devrine sahiptirler.
 • İhtiyaç Duyulan Kullanım Alanı: Korunmasız olan kuyular, apartman giderleri, tünel çalışmaları, foseptikler ve asansör boşlukları gibi alanlarda kullanmak için kirli su dalgıç pompaları tercih edilmelidir. Süs havuzları, fıskiyeler, su depoları, sulama sistemleri, büyük su tankları gibi su aktarım işlemleri içinse temiz su dalgıç pompaları satın alınmalıdır.
 • Sıvı Derinliği: Standart tasarıma sahip olan dalgıç pompaların ideal kullanım derinliği 7 ila 8 metre olarak belirlenmiştir. Amatör dalgıç pompa olarak da bilinen bu ürünler, motor gücüne bağlı olarak sıvıyı 4 ila 5 metre mesafeye kadar iletmekte kullanılmaktadır. Daha derin çalışma alanları içinse farklı şekil ve özelliklerde tasarlanan dalgıç pompaların kullanılması gerekecektir. Sondaj tipi dalgıç pompa olarak adlandırılan bu ürünler ise özelliklerine bağlı olarak +60 metre derinlikten sıvı çekilmesine ve +100 metre mesafe kadar taşınmasına imkan tanımaktadır.
 • Su Basma Gücü: Dalgıç pompa özellikleri, marka ve modellere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu nedenle her ürünün motoru, farklı bir su basma kuvvetine sahiptir. Dalgıç pompa seçerken ihtiyaç duyulan su basma gücünün belirlenmesi, doğru ürünün satın alınması açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Dalgıç pompa seçerken dikkat edilmesi gerekenler, genel olarak kullanıcının ihtiyaçları ile doğrudan alakalıdır. Doğru ürünün seçilebilmesi, bu ihtiyaçları karşılayacak özelliklere sahip olmasına bağlıdır.

Dalgıç Pompa Özellikleri Nelerdir?

Dalgıç pompaların sık tercih edilmesindeki en büyük etken, bu ürünlerin bakım gerektirmemeleridir. Ayrıca doğrudan işlenecek sıvının içerisinde kullanıldığı için herhangi bir yer hazırlığı yapılması da ihtiyaç duyulmamaktadır. Dalgıç pompaların en sevilen özelliği, kullanım konusunda pratik olmasıdır.
Dalgıç pompalar, titreşim ve gürültü yapmadan çalışmaktadır. Bu sayede çevreye herhangi bir rahatsızlık vermemektedir. Aynı zamanda arıza yapmaması ve uzun ömürlü bir kullanıma sahip olması da dalgıç pompanın temel özellikleri arasında yer almaktadır.