Yazar: pntyzlm 2 Mart 2021

Su Sondajı nedir , nerelere sondaj açılabilir?

Su sondajı, suya ihtiyaç duyduğunuz alanlarda hobi bahçeleri, villalar, fabrikalar kısacası suya ihtiyaç duyduğunuz her alanda uygulanabilir. su sondajı ülkemizde hızla artan talepler üzerine yeni kanunların yürülüğe girmesinden dolayı sondaj ruhsatları alınmaktadır. su sondajı açmadan önce 21 gün ruhsat alma süreci olacaktır. bu süre zarfını göz önünde bulundurmanız sizin için daha faydalı olacaktır. sondaj arama ruhsatı ilk etapta alınması gereken belgedir. sondaj açılır, su bulunur ise 2. ruhat olan kullanma ruhsatı için talepde bulunulur bu talepler firmamız tarafından yürütülmektedir.
su sondajı, havalı sistemde ve sulu sistemde açılabilir. su sondajı artezyen kuyusu, keson kuyudan çok farklı bir sistemdir. bu sistem su sondajılarında başarıya ullaşmanın en garanti yoludur.

Jeolojik yapı şartlarına göre uygun yöntemler tercih edilerek havalı yada çamur dolaşımı ile yapılan artezyen açma kuyu açma işilemidir. kuyu açıldıktan sonra kuyunun teknik verileri ve hirojeolojik yapı şartlarına göre uygun biçimde proje hazırlanır ve özel pvc-u sondaj borusu, kılıfı indirilir ve kuyu teslim edilir.

Su sondajının prensibi ve mantığı; Yeraltında belirlenen lokasyonda delik açılarak belli derinlikteki suyu almak, ullaşmak yüzeye dik bir şekilde pompa ile çekmektir. indirilen pompa kuyunun projesine göre indirilir. kuyunun kaliteli işçilik ve malzeme üzerine inşaa edilmesi pompa ömrünü önemli şekilde etkilemektedir.

Sondaj Hizmeti veren tüm sondaj şirketleri tercih ederken dikkat etmeniz gerek hususlardan ilki bölge ve zemin yapısına hakım olmaktır. trakya sondaj bölgesi sorumlusu olarak aynı zamanda marmara sondaj özellikle istanbul sondaj bölgeleri ve tüm ilçelerine hakım olmamız bizi avantajlı konuma getiriyor. sondaj firmaları nın en büyük eksikliği işi tamamladıktan sonraki sorumluluk sürecidir. sondaj firması seçerken ilk önce referansları sonrada sondaj açma yöntemleri göz önünde bulundurulmalıdır. sondaj açma maliyeti ilk başlarda fazla gelsede daha sonraki süreçlerde çok karlı bir yatırıma dönüşmesi kaçınılmazdır. su kuyusu eskilerde ihtiyaç duyumlazken şimdi vazgeçilmez çözüm yöntemi olarak günümüzde apartman, site, fabrikalarda sanayii lerde kesin su kaynağıdır.

Anahtar Kelimeler: