Yazar: pntyzlm 5 Mart 2021

Dalgıç Pompa Nedir?

Dalgıç Pompa Motor ve Ekipmanları Sondaj kuyusu açıldıktan sondaj techiz edilen borunun(indirilen örneğin 140lık PVC sondaj borusu) içine yerleştirilen, sondaj kuyusunun en altlarında boşluk kalcak şekilde çalışır. 150 metrelik kuyuya en fazla 140 metre indirilir. Dalgıç Pompalar İtalyan, Alman ve yerli olmak üzere 3 seçenekte sizlere sunulur. Çeşitli pompalar mevcuttur, bunlar; Noril fanlı pompalar ve Çelik fanlı pompalar olarak ikiye ayrılır.

Noril Fanlı(sert plastik) Pompa Nedir?

Noril fanlı pompalar genelde kum çeken kuyularda daha uzun ömürlüdür, fiyat açısından çelik fan grubuna göre %30 daha uygun fiyatları vardır. Peki Noril fanlı olduğunu nasıl anlarız? Noril fanlı pompaların kademeleri sayılmaz, dışı düz krom olur bundan yola çıkarak da pompamızın Noril fanlı olduğunu öngörebiliriz.

Çelik Fanlı Pompa Nedir?

Çelik fanlı pompa grubu genelde derin kuyularda tercih edilir, motora binen yük daha fazla olduğu için kısa metrajı kuyularda maliyeti arttır ve motoru yorar. Pompamızın Çelik fanlı olup olmadığını nasıl anlarız? Çelik fanlı pompaların kademe sayıları gözle görülebilir, sıra sıra birbirine uzun saplamalarla tutturulmuş bu pompalar ağırlık bakımından çok daha ağır ve uzundur.

Dalgıç Motor Grupları

Dalgıç motorlar gruplarını da ikiye ayırabiliriz, bunlar Su Soğutmalı Dalgıç Motor ve Yağ Soğutmalı Dalgıç Motorlar’dır.

Su Soğutmalı Dalgıç Motor

Bu motorlar gövdelerinde (saplamanın yanında) küçük su ekleme tapaları vardır. ilave edilen saf kireçsiz su ve su sondajının içindeki soğuk su ile kendilerinin aynı otomobillerin radyatörler gibi soğutmaktadır. Sıcak su sondajları için özel üretilen motorlar ise 250° ye kadar dayanabilir.

Yağ Soğutmalı Dalgıç Motor

Bu motorlar ise kendi içlerinde barındırdığı fabrikasyon olarak ayarlanan, özel elektriği iletmeyen trafo yağı diye bilinen özel yağlarla donatılmış olarak gelir.
Firma olarak İmpo Motor ve Pompanın En yetkili bayisiyiz.
Ürünlerimiz; E-Tech, Franklin Electric, Coverco, Caprari, Sumoto, Tesla Electric, Kurlar

Dalgıç Pompa Teçhizatı Kurulumu

Kuyuya Dizilişi Şu Şekildedir:
En alttan üste doğru
Dalgıç Motor (Pompayı Çeviren Motordur)
Dalgıç Pompa (Dalgıç Motora 4 adet Saplamayla Birleşir)
Rediksiyon (Pompa ve Kolon Borusunun Birleştirme Aparatı)
Kolon Borusu (Kolon Borusu Galvaniz-HDPE özel Sondaj Borusu) Özel Seçilir.
Özel Yassı Enerji Kablosu (Motora Enerjiyi Nakil Eden Kablo) En Alttan Panoya Kadar Gider
Flanş (Ekipmanları Askıda Tutar. Motor Tabana Bırakılmaz!)
Dirsek ve Hortum Rekoru (Suyun Hatta Bağlanacağı Son Nokta)
Özel Sondaj Panosu (Dijital LCD Ekranlı-Analog) Tercih Edilir, EPC PANO
En tlttan gelen özel kablo panoya kadar girer. Panoya ise ana elektrik hattından enerji girilir
Sondajı kullanmak için panodaki start stop düğmeleri kullanılır.

Bilgilendirme;

Sondajda kullanılan 4 inç sınıfı dalgıç motorlar 0,75 – 3 HP arası monofazesi kullanılabilir, aynı zamanda 15 bar basınca dayanabilir. 3 – 10 HP arası 30 bar dayanım gücüne sahiptir.
Standart olarak 4 inç motor ve pompalar maximum 10 HP yani 7,5 KW ya kadar mevcuttur.
Dalgıç Pompa Motor ve Ekipmanları, çatalca pompa satışı, pompa satan yerler, bağcılar, silivri, sondajcılık, istanbul motor, su kuyusu motoru, 4inç pompa, italyan coverco, motor franklin, artezyen, en ucuz dalgıç pompa fiyatları, italyan pompa fiyatları
Dalgıç Pompa Motor ve Ekipmanları Sondaj kuyusu açıldıktan sondaj techiz edilen borunun(indirilen örneğin 140lık PVC sondaj borusu) içine yerleştirilen, sondaj kuyusunun en altlarında boşluk kalcak şekilde çalışır.